Ferah ÖZER - İsveç - Halmstad University

Ferah ÖZER

Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı

Eğitim Bilimleri Enstitüsü

Öğrenim Hareketliliği: Halmstad University, Halmstad/İsveç

Staj Hareketliliği: Universitat Autonoma de Barcelona, Barcelona/ İspanya

 

Hayatta ne yapmak istediğinize karar veremediğiniz o karanlık ‘arayış dönemi’ vardır ya hani? Özellikle, 18 yaşında hayatının tercihini yapmak zorunda kalmış Türkiye’de doğup büyümüş bir genç iseniz.  Bir şekilde hayali kurduğunuz ya da kurmadığınız o üniversite sıralarına geldiğinizde arayışınız daha da büyür ve kocaman bir boşluğa dönüşür… En azından benim için öyleydi. Sonra yavaş yavaş etrafınıza bakınır ve fırsatları keşfetmeye başlarsınız. Ta ki üzerinde bolca gülen genç ve dünyanın en bilinen ikonlarının yer aldığı o ilanı görene dek: “Avrupa’da Eğitim” ! Hem de burslu… Ortalama 20-22 yaşında bir üniversite öğrencisi için bundan daha çekici ne olabilir? Hele ki o yaşa gelmiş ve hala aradığınızı düşündüğünüz şeyleri bulamamış; yaşamanız gereken şeylerin birçoğunu yaşamamış hissediyorsanız… Hemen gözünüzün önünde bir anda hazırlıklar, yeni ülke, seyahatler, yeni arkadaşlıklar, yeni bir üniversite gibi birçok hayal canlanır. O motivasyon ve hayal dünyası sizin en sıkıcı bürokratik işlerden bile kolayca sıyrılmanızı sağlar. Ve sonunda yolculuğunuza başlarsınız… Evet belki her şey ilk hayal ettiğiniz gibi pespembe olmaz, belki ailenizden ilk kez bu kadar uzun süre ayrılmış, belki hayatınızda ilk kez yalnız kalmış, hiç tanımadığınız; dilini bilmediğiniz bir şehir ve ülkede en basitinden ‘ekmek’ almakta bile zorlanmışsınızdır… Ama kısa bir süre içerisinde DNA’larımızda bulunan ‘adaptasyon’ yeteneği ile zorluklarla nasıl tek başınıza başa çıkılacağını çoğunlukla öğrenmiş ve olumsuzlukları geride bırakmışsınızdır…

Genel olarak, bu yolculuk sonunda bavulunuzda bolca harita, bayrak, gidilen ülkeye dair bolca hediyelik eşya ve aklınızda birçok hatıra, harika fikirler, umut ve çoğu zaman kalbinizde biri ile yurda dönersiniz. Benim için Erasmus (hem Öğrenim hem Staj) bir ilham süreciydi. Kendimi gerçekleştirmek için mutlaka edinmem gereken bir deneyim idi. Akranlarımızla ne kadar farklı ortam ve şartlarda yetişmiş olsak da ne kadar çok ortak noktamız olduğunun farkına varmamı sağlayan bir süreçti. Her şeyden önemlisi de içsel gücümü, kısacası kendimi keşfetmemi sağlayan bir dönüm noktasıydı.

Erasmus tecrübesini henüz edinememiş arkadaşlar için bu satırlar belki çok da anlam ifade etmeyebilir. Onlara tavsiyem bu satırları kendi Post-Erasmus sendrom dönemleri içerisinde yeniden okumalarıdır. ?

Sevgiler.

 

Ferah ÖZER

  • Adres: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Erasmus Ofisi Eski Kütüphane Binası 1. Kat 14030 Gölköy Kampüsü - BOLU
  • Tel: +90 374 2541000 dahili:8001/8002/8003/8004 Fax:
  • EPosta: erasmusibu.edu.tr

Ulusal AjansAvrupa Birliği BakanlığıEuropean Commission

Top