Mesut Yılmaz ŞAHİN - Macaristan - Szeged University

Mesut Yılmaz ŞAHİN

26, Biyoloji Anabilim Dalı

Fen Bilimleri Enstitüsü 

Öğrenim Hareketliliği: Şubat-Haziran 2013, Szeged University, Szeged/Macaristan

Staj Hareketliliği: Haziran 2016 – Haziran 2017, Institute of Animal Physiology and Genetics, Academy of Science, Çek Cumhuriyeti

 

Erasmus programına katılmak, hayatımda aldığım en iyi kararlardan biriydi. Üniversite yıllarımın ilk zamanlarında ‘’Erasmus’’ programını duymuştum; Erasmus deneyimine sahip insanlardan duyduğum hikâyeler sonucunda programa katılmak istedim. 2013 yılında Szeged Üniversitesine gitmeye hak kazanmam ile başlayan bu deneyim su anki hayatımı etkilemiş ve o dakikadan itibaren Erasmus hayatimin bir parçası olmuştu ve halen de öyle. Program hakkındaki genel izlenimlerimi okuyucular için kısaca paylaşmak isterim.

 Szeged, Macaristan’ın 3.büyük şehri ve tam bir üniversite şehri. Doğal olarak nüfusun çoğunluğunun öğrenci olduğu, güzel bir nehrin kenarında kurulmuş, farklı kültürden farklı insanların yasadığı, nispeten küçük sayılabilecek bir şehir. Yasam olarak çeşitli sosyal aktiviteler yapabileceğiniz gibi, kalabalıktan uzak sakin zamanlar geçirebileceğiniz bir yer. Ayrıca güzel festivallere de ev sahipliği yapan bir şehir; o yüzden eğlence konusunda şüpheniz olmasın.

Szeged Üniversitesi ise fakültelerin şehrin farklı kısımlarına yayılmış olarak, kendi alanımdan bahsetmek kaydı ile, eğitimde gayet iyi ve eğitim sisteminin kendi üniversitemdekinden farklı olduğu bir üniversite.  Muazzam bir kütüphaneye sahip ve kesinlikle öğrencilerin de en çok vakit geçirdiği yer. Sadece ders çalışmak veya araştırma yapmak için değil, ayni zamanda arkadaşlarınızla sosyal anlamda nitelikli vakit geçirebileceğiniz bir yer. Yaklaşık olarak her dönem 150’ye yakın belki daha fazla Erasmus öğrencisinin ağırlandığı, koordinatörlerin ve öğrenci grubunun çok yardımcı olduğu bir üniversite. Tabi ki dönem dönem farklılıkların olabileceğini lütfen unutmayınız.

Özetle, hem eğitim ve kültürel açıdan ufkunuzu genişletebileceğiniz hem de bolca seyahat edebileceğiniz, eğlenceli vakit geçirebileceğiniz unutulmaz bir deneyimdir Erasmus.

  • Adres: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Erasmus Ofisi Eski Kütüphane Binası 1. Kat 14030 Gölköy Kampüsü - BOLU
  • Tel: +90 374 2541000 dahili:8001/8002/8003/8004 Fax:
  • EPosta: erasmusibu.edu.tr

Ulusal AjansAvrupa Birliği BakanlığıEuropean Commission

Top