Print this page
-->

Erasmus Hareketlilik Programları için Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı Duyurusu

27 Aralık 2018

“2019-2020” eğitim ve öğretim yılı Erasmus+ Hareketlilik Programları kapsamında yurt dışında “Öğrenim Görmek” isteyen öğrencilerimizin başvuruları için bir yabancı dil puanına sahip olmaları gerekmektedir. Programdan yararlanmak isteyen öğrencilerimizin başvuru tarihi itibariyle geçerli bir yabancı dil puanları yok ise 21-22 Ocak 2019 tarihleri arasında Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılacak olan Yabancı Dil Yeterlilik Sınavına girmeleri gerekmektedir.  Sınav başvurusu için:

1- Programdan yararlanmak isteyen öğrencilerimizin Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından 21-22 Ocak 2019 tarihleri arasında yapacağı “Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı”na  http://ydyobasvuru.ibu.edu.tr/ linkinden 07-16 Ocak 2019 tarihleri arasında online giriş yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapmak isteyen öğrencilerimizin ilgili linki dikkatle takip etmeleri gerekmektedir.

2- Yabancı dil baraj puanı 100 üzerinden 60 olarak belirlenmiştir. Fakat, İngilizce Öğretmenliği Bölümü ve Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencileri için ise baraj puanı 100 üzerinden en az 80 olarak belirlenmiştir.

3- Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından başvuru tarihi itibariyle son 2 yıl içerisinde yapılmış olan proficiency (yeterlilik) sınavlarından ya da ÖSYM tarafından yapılan veya kabul edilen yabancı dil sınavlarından yukarıda belirtilen sonuçları almış olan öğrencilerimiz sınava girmek zorunda değiller.

4- Başvuru tarihi itibariyle YDS, YÖKDİL ve ÖSYM tarafından eşdeğerliliği kabul edilmiş yabancı dil sınavlarından 60 ve üstü puan almış olan öğrenciler de almış oldukları puanlara göre sıralamaya gireceklerdir. Bu öğrencilerin başvuru belgelerine sınav sonuç belgelerini de eklemeleri gerekmektedir. Eşdeğerlik tablosu için bknz. http://osym.gov.tr/dosya/1-59085/h/yabanci-dil-sinavlari-esdegerlikleri.pdf

5-Geçerli bir yabancı dil puanına sahip olan öğrenciler 2019-2020 Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Başvurularını daha sonra ilan edilecek olan tarihler arasında http://erasmusbasvuru.ibu.edu.tr/ linkinden online yapabileceklerdir.